Pokud bydlíte na Praze 4 nebo 10, je velmi pravděpodobné, že se o během vaší dovolené bude o vaši kočku starat chůva Verča. Pojďte se s ní seznámit napřed online, aby jste měli jistotu, že svou kočku svěřujete do dobrých rukou.

Verčo, tebe kočky provázely už doslova od narození. Jak na své první kočičí mazlíčky vzpomínáš?

Ano, už od mého narození s námi v bytě žil britský modrý kocour z útulku. Jmenoval se Jerry a byl to brácha Toma, který ale umřel hned po pár dnech na kočičí mor. Jerry tuhle nemoc nějak přechodil, ale i potom byl dost nemocný. Nadměrně se mu usazoval vápník v kostech, měl problémy s játry a ledvinami. Pamatuju si ho jako přátelského mazlíka a neustálého zalehávače věcí.

chůva Veronika Meow-sitting

Potom jsme si od sousedů z vesnice vzali nového kocoura – Juráška, se kterým jsem vlastně, dalo by se říct, vyrůstala. I když nebyl moc společenský, ba naopak plachý a opatrný zvláště vůči mužům a neznámým lidem, se mnou a s babičkou si vytvořil pevné pouto. Uměl aportovat balónky a gumičky, lovit hlodavce, ptáčky ale i ještěrky a slepýše.

Jurášek bohužel v září minulého roku (2019) ve svých 14ti letech zemřel. Byl hospitalizovaný na veterinární klinice, podvyživený, anemický, zřejmě se selháním ledvin a podle veterináře bylo asi poslední možností, jak jeho kritický stav zvrátit, podat krevní transfuzi. Obvolávala jsem nejdříve kamarády kočkaře, ale nemohla jsem pro Juráška najít dárce a věděla jsem, že musím hrát o čas, pokud mu chci ještě zkusit pomoct. Sdílela jsem veřejný příspěvek na facebooku s prosbou o pomoc a bylo pro mě velkým překvapením, jak se mi ozývali cizí lidé a snažili se pomoct. Nakonec jsem se dostala k takové neoficiální tabulce kočičích dárců krve s kontakty na jejich majitele. A tak jsem se spojila s úžasnou paní Markétou, která vede kočičí depozitum Michelská dočaska pro kočky spadající pod spolek Pozor kočka. Paní Markéta byla ochotná neprodleně přijet na kliniku se svým kočičím dárcem. I přesto, že se Juráška zachránit nepovedlo, potěšilo mě, kolik lidí se snažilo být nápomocných a že se vůbec transfuze díky paní Markétě mohla uskutečnit.

Jsi s paní Markétou stále v kontaktu?

Ano, občas si napíšeme a asi třikrát jsem navštívila její depozitum na Bohdalci. Na nějaký čas jsem si z depozita vzala kocourka Mura. Bohužel se ale neskamarádil s mým současným kocourkem, a tak jsem ho musela vrátit a nyní stále čeká v depozitu na svůj vysněný domov.

Muro stále hledá nový domov:

Cca dvouletý kocour Muro hledá domov, je kastrovaný, plně očkovaný, čipovaný, FIV/FeLv negativní, odčervený, je moc hodný, mazlivý, v jídle nevybíravý. K adopci jen do domu se zahradou či voliérou.

kocour Jaroušek

V bohdaleckém depozitu čeká na svou rodinu i černý krasavec Jaroušek:

Jaroušek hledá domov nejlépe jako jedináček, touží jen po lidské náruči a pozornosti. K cizím lidem je z počátku velmi plachý a schovává se, nikdy ale nekousne, neškrábne, nesyčí, neprská. Jen potřebuje čas. Téměř 3 roky starý, kastrovaný, očkovaný, odčervený, čipovaný, FIV/FeLv negativní, v jídle nevybíravý.

Pokud vás některý z kocourků zaujal, můžete paní Markétu kontaktovat na facebooku, na tel.čísle 775 225 487 nebo na emailu: mzilinova@seznam.cz

Teď už ale zpátky k tobě, Verčo. Řekni nám něco o tvém současném kocourkovi.

Je to kocour, ale říkám mu Boženka. Je neskutečně hravý, zvídavý a komunikativní. Začátky s ním nebyly lehké, byl schopný mě několik měsíců budit mezi 3. a 5. hodinou ranní a dožadovat se pozornosti, ale myslím, že teď už jsme celkem sehraní. Je jedním z mých nejbližších společníků!

Jak bys obecně popsala svůj vztah ke kočkám?

Je mojí přirozeností a radostí vyhledávat s nimi kontakt, pozorovat je a být s nimi. Jejich přítomnost mě často uklidňuje, například když jsem v nějaké stresové situaci nebo smutku. A právě práce kočičí chůvy mi přináší možnost naplňovat svoji touhu a potřebu trávit čas s kočkami, vytvářet nové vztahy a zlepšovat svoji komunikaci s jednotlivými kočičími osobnostmi. Mimo to je pro mě tato práce obohacením i v komunikaci s lidmi. Jako kočičí chůva mám příležitost poznat nové kočičí životy, poslechnout si příběhy jejich majitelů a často se i inspirovat ve způsobu jejich života a v uspořádání domácnosti.

Jak probíhá tvé navazování vztahů s novými kočičími klienty?

Vždycky se snažím nebýt moc invazivní, ale seznamovat se po malých krůčcích a takovým tempem, jak to kočka potřebuje. Každá kočka má svůj čas, je potřeba jí dát prostor a nechat na ní, aby sama rozhodla, zda si nás pustí k tělu a bude mít chuť navázat bližší vztah. Vždycky je pro mě důležité rozpoznat rozpoložení kočky, přizpůsobit se jejím momentálním potřebám a k ničemu ji nenutit. Jsem pak šťastná, když se mi povede kočku udělat šťastnou, ať už společnou hrou nebo mazlením.

Verči kocour Boženka

Jaký máš názor na kastraci koček?

Myslím, že každá kočka, která se pohybuje venku, má být vykastrovaná, aby se předcházelo přeplněným útulkům a nespočtu bezprizorních koček. Vadí mi lidská nedbalost a pohodlnost, kvůli které trpí nejenom spousta koček i jiných zvířat, ale v širším kontextu i celá planeta. Co se týče koček, které žijí výhradně jen v domácnosti, může být kastrace otázkou, ale i v tomto případě se ke kastraci přikláním, jelikož každé období říje je pro kočku vysilující a mnohdy frustrující.

Některé útulky například v USA vydávají kvůli bezpečnosti koček své svěřence jen majitelům, kteří je nebudou pouštět ven. Co si o tom myslíš?

Řekla bych, že když mají kočky možnost se venku volně pohybovat, je to pro ně nejpřirozenější. Ale bohužel v dnešní době čím dál víc nebezpečnější. Nevím, jestli bude ještě někdy možné vypustit kočku ven, aniž by se člověk bál, že ji srazí auto, zastřelí myslivec nebo ji někdo otráví.

Verčo, děkujeme za rozhovor. Na závěr nám ještě prozraď, co kromě koček vyplňuje tvůj volný čas?

Když zrovna nejsem ve škole nebo v práci, ráda sportuju, cestuju, stopuju, prostě jsem nejraději venku v přírodě.

Nechte si pohlídat svou kočičku během vaší dovolené

Služeb společnosti Meow-sitting jsme využili

Meow-sitting reference

Služeb společnosti Meow-sitting jsme využili už dvakrát a máme velkou radost, že jsme pro našeho Luka našli úžasnou kočičí chůvu. Veronica je velmi roztomilá, Luke se do ní zamiloval na první pohled a už se nemusíme bát, když máme někam odejít.

S Meow-sitting jsme velice spokojeni a můžeme jen doporučit.

Yana Karpenko
24.2.2020