I přes to, že to zní skoro neuvěřitelně, i v tomto století se dokážeme chovat podle hluboce zakořeněných názorů našich předků. Mluvím teď o všeobecném názoru na černé kočky. Kočky jsou v posledních letech velmi oblíbení domácí mazlíčci, podle některých nezávislých statistik dokonce v oblíbenosti porážejí i psy. Ovšem tato oblíbenost se netýká černých koček.
Pohled do historie
Ve starověkém Egyptě se kočky včetně těch černých těšily velké oblibě. Byly zbožňované a uctívané. Postava kočky byla dokonce použita jako ztvárnění některých bohů, například bohyně Bastet (bohyně s kočičí podobou). Egypťané věřily, že si mohou bohyni naklonit tím, že budou hostit černé kočky ve svých domovech a jakýkoliv prohřešek proti nim byl tvrdě trestán, s postupem času se situace naprosto změnila.

Ve středověku byla černá barva všeobecně hodnocena jako barva démonická, černá kočka byla považována za vyslance pekla a osoba, která takové zvíře vlastnila, byla dost často označována za čarodějnici. Věřilo se, že se sám Satan během satanistických rituálů zjevuje jako černá kočka. Mnoho pověrčivých lidí je dodnes přesvědčeno, že černá kočka přes cestu přináší smůlu, statistiky hovoří o tom, že v útulcích mají černé kočičky nejmenší šanci na adopci a bohužel se stávají i nejčastějšími oběťmi špatného zacházení.
Problémy měly černé kočky i v Itálii, a to až do 16. století, kde se věřilo, že když si na postel nemocného sedne černá kočka a zůstane na ní sedět, nemocný brzy zemře. Jistě za to může fakt, že černá barva je v křesťanském světě považována za symbol smutku a temných sil. Černé kočky byly pronásledovány i v Americe, do které osadníci přinesli svou pověrčivost.
Kde černá kočka nosí štěstí?
Ne v celé Evropě mají černé kočky tak těžký život – ve Francii černé šelmy prý pomáhají nacházet poklady a pokud Francouz najde v černém kožíšku bílý chlup, věří, že ho v budoucích letech čeká štěstí.
V Británii je černá kočka přes cestu naopak dobrým znamením, ve Skotsku černou kočku u svých dveří vítají, protože znamená štěstí. V některých oblastech Anglie a v Irsku se dává černá kočka novomanželům jako svatební dar – symbolizuje dlouhá šťastná léta v manželství.
27. říjen je ve Velké Británii a Severním Irsku vyhlášený tzv. Black Cat Day (den černé kočky). Účelem tohoto dne je zlepšit náhled na tohoto tvora a podpořit zájemce o adopce černé kočky. V útulcích se nachází v průměru skoro 70 % koček právě černé barvy.
Jak jsme na tom u nás?
I my jsme se bohužel dostali do naprosto stejné situace – většina barevných (zrzečků, mourečků a želvovinek) již našla své domovy, ovšem o černé kožíšky se nikdo moc nezajímá. Přitom je to taková škoda, obecně platí, že:
- černé kočky jsou ve zralém věku klidné a mírné povahy,
- jsou velice empatické, naprosto perfektně vycítí, jak se pánečkovi daří,
- o černých kočkách se říká, že jsou ke „svým lidem“ něžné a hravé,
- určitě i zvládnou všechny kousky a triky jako ostatní jinak zbarvení kočičí kamarádi.
- Mikeš od Josefa Lady
- Myšpulín z komiksu Čtyřlístek
- Americký“ černý kocour Felix
- Le Chat Noir, neboli Černý kocour z Paříže

Od roku 2011 každoročně slavíme 17. srpen Den černých koček po celém světě. Tento den poskytuje skvělou příležitost k rozptýlení mýtů a ukázání lidem, že černé kočky jsou skvělými společníky.
Osobně to mohou potvrdit také naše chůvy Meow-sitting, které jsou samy majitelky černých kočiček.