kocici-kapo

Nelogická hierarchie u koček?

Máte doma víc kočičích miláčků? Pozorovali jste někdy, že Mourek se k Micce nechová jako gentleman, odstrčí ji od její misky s kapsičkou a ještě na Micku vrčí, když se k němu snaží přiblížit? Nebo naopak kočičáci žijí v naprosté vzájemné toleranci, nají se v klidu vedle sebe a ještě se po obědě vzájemně očistí?

Určení hierarchického uspořádání v kočičích skupinách je mnohem složitější než v těch psích. Postavení jednotlivých kočičáků v hierarchii se totiž může časem měnit a navíc je postaveno mnohdy pro nás nelogickým způsobem – například to, že si Micka dává pozor na Mourka a Čertík zase na Micku neznamená, že je Čertík nejníže postaven a že si nemůže vyšlápnout na Mourka.

Pro pochopení těchto vztahů je potřeba si uvědomit, že kočky jsou teritoriální zvířata. Své teritorium rozdělují na oblasti odpočinku, jídla, lovu, vylučování a sociálních vztahů. Mourek tak může být dominantní v oblasti jídla, ale pokud jde o oblíbené místo na sedačce, přenechá ho raději Čertíkovi, který vládne zase tady.

Je to pěkně zamotané, co?

Ukázka zdánlivě nelogické hierarchie u koček

Existují nějaká pravidla pro pořadí v kočičí hierarchii?

Bojí se Váš šestikilový Macek drobounké kočičky Lízy? Nepovažujte ho za strašpytla, velikost nehraje v hierarchii žádnou roli! Věk a pohlaví přeci jen nějakou váhu už mají…

Obecně by mělo platit (a většinou také platí):

 1. Kočky-samice mají vyšší postavení než kocouři (jak jinak, že? 🙂 )
 2. Ve skupině, která se skládá z kastrovaných i nekastrovaných jedinců, mají převahu ti nekastrovaní
 3. Dominantní také bývá jedinec, který je na vrcholu svých fyzických sil – není to tedy ani kotě, ani postarší kočka. Když se z kotěte stává dospělá kočka, přicházejí zpravidla ve smečce nějaké konflikty, protože se dorostlé kotě chce probojovat v hierarchii výš. K šarvátkám také dochází, když zestárne nebo onemocní kočka, která měla dosud dominantní postavení, a nyní o její místo bojují mladší a silnější.

Nutno mít ale na paměti, že každá kočka je jedinečná osobnost a její postavení v hierarchii závisí i na její povaze.

Jak to vypadá v praxi?

 • V naší konkrétní domácnosti se čtyřmi kočkami je postavení následující:
  1. Mladší kočka – zatím nekastrovaná
  2. Starší kočka – kastrovaná
  3. Starší kocour – kastrovaný
  4. Mladší kocour – kastrovaný

Platí zde tedy obecná pravidla uvedená výše a jsou též podpořena povahami koček. Mladší kočka a starší kocour jsou extrovertní, starší kočka a mladší kocour introvertní, mladší kocour navíc celkem bojácný. Občas dochází k menším šarvátkám, především starší kocour má potřebu si upevňovat své postavení nad mladším kocourem. Ke staršímu kocourovi se někdy přidá starší kočka, která je zároveň jeho sestra, takže spolu mají pevný vztah a k šarvátkám mezi těmito dvěma nedochází. Stejně tak mladší kočka nikdy neútočí na mladšího kocoura a naopak ho před staršími kočkami brání (a jsme zase u té zdánlivé nelogičnosti kočičích vztahů…). Ačkoliv je mladší kočka ve vrcholném postavení téměř ve všech oblastech kočičího života, u jídla se chová značně submisivně a je to překvapivě mladší kocour, který vládne této oblasti.

 • Kočka (14 let, kastrovaná) a Kocour (3 roky, kastrovaný): zde jasně vládne mladší Kocour, který si po dosažení dospělosti dokázal vybudovat nadvládu nad starší kočkou, která už nemá síly na to, aby s Kocourem o první příčku bojovala. Proto se mu vždy raději klidí z cesty. Kocour je ve výborné fyzické kondici a Kočce dává svou dominanci rád najevo.

 • Kočka (1 rok, kastrovaná) a Kocour (3 roky, kastrovaný): Přesto, že je kočka už pohlavně dospělá, o první místo v hierarchii nebojuje. Díky své vrozené submisivní povaze se o to (zatím) zřejmě pokoušet nebude. Kocoura bere jako svého staršího bratra a všechno po něm opakuje (když se jde Kocour napít, běží hned Kočka také…). Kocour má flegmatickou povahu a svou dominanci nemá potřebu dávat Kočce najevo.

Z těchto příkladů vyplývá jedna rada: Pořiďte si kočky spíše podobného věku. Starší kočka bude nový  kotěcí přírůstek plný energie snášet jen velmi nelibě.

Jak poznáte, kdo vládne u Vás?

 • Kupte pro kočky novou hračku, se kterou si budou chtít všichni hned hrát. Kdo si s ní začne hrát jako první, a kdo bude naopak sedět opodál a čekat, až na něj přijde řada?
 • Máte doma nějaké místo, na kterém kočky lehávají úplně nejraději? Pokud na něm leží nejvýše postavená kočka a přijde k ní níže postavená kočka, odejde, jakmile zjistí, že je místo obsazené. Pokud tam ale leží níže postavená kočka a zároveň si tam chce lehnout i ta výše postavená, sedne si hned vedle a čeká, dokud druhá kočka místo neuvolní.

Autor: Simona Kuncová – hlídání koček Meow-sitting.cz