kočka pitný režim

Jak zajistit, aby kočka více pila?

Už jste si někdy kladli otázku, zda vaše kočka pije dostatek tekutin? Nebo jste se ocitli v situaci, kdy jste potřebovali, aby vaše kočky pila více, např. ze zdravotních důvodů?

Kočka by měla vypít denně přibližně 40 – 60 ml vody na 1 kilogram své hmotnosti. Tělo kočky je nastaveno tak, aby tekutiny přijímala společně s potravou. Proto je důležité kočku krmit mokrým krmivem, nebo BARFem, protože takto kočka bude dostávat s potravou i víc tekutin. Jak dále podpořit pravidelný pitný režim vaší kočky?

Nepodceňujte volbu misky

Sáhnete po skleněné, keramické nebo kovové misce. Na plastovou raději zapomeňte. Plastové misky mohou kočkám způsobit kočičí akné (neinfekční kožní nemoc charakterizovaná černými tečkami – komedony, které se vytváří na bradě koček).

Většina koček bude preferovat širokou a zároveň mělkou misku, aby nemusely do nádoby strkat hlavu. Jiné kočky naopak preferují skleničky svých majitelů a rády tam strkají nejen hlavu ale i tlapky.

Můžete také zkusit naplnit misku vodou až po okraj – některé kočky rády pijí z plné nádoby. 

Důležité je, abyste vychytali, co přesně bude preferovat vaše kočka a pak to podle toho zařídili.

Více misek, více možností

Ideální je mít několik misek na vodu a rozmístit je na několika místech. Až bude vaše kočka obcházet a kontrolovat svoje teritorium (váš byt), tak vždycky po chvilce narazí na další misku a třeba se z ní napije. A pokud máte byt nebo dům, který má patra, tak to platí dvojnásobně. 

Asi není překvapením, že misky mají být čisté. Je nutné vodu pravidelně vyměňovat, a to alespoň jednou denně a misky pořádně umýt.

Umístěte misky dále od jídla a na vyvýšené místo

Většina majitelů dělá tu chybu, že misku s vodou umístí k jídlu. Ale pozor, kočky nerady pijí vedle místa, kde se stravují. Dále je důležité, aby miska s vodou nebyla hned vedle kočičího záchodu a také je nutné, aby se nacházela na klidném místě, kde kočku nikdo nebude rušit. Zkuste umístit misky s vodou někam do výšky. Kočky se cítí ve výškách bezpečně. Může se jednat např. o vyvýšený parapet nebo poličku.

Další možnosti přísunu tekutin

Některé kočky milují tekoucí vodu, pro ty je ideální fontánka na pití, nebo tekoucí voda z kohoutku

Kočce můžete nabídnout i vývar z masa nebo ryby. Zde je potřeba dát si pozor, aby takový vývar nebyl osolený či okořeněný, nebo aby se v něm nevařila cibule nebo česnek.  Pokud vaše kočka miluje chuť tuňáka, tak se dá využít tekutina z plechovky tuňáka ve vlastní šťávě.

V současné době je na trhu velký výběr různých „drinků“ a „polévek“ pro kočky. I tím můžete podpořit příjem tekutin.

Pozorujte svou kočku, naslouchejte jí, dejte jí možnost si vybrat, ze které misky bude pít a respektujte její volbu. 

Další tipy na dodržování kočičího pitného režimu najdete v naší přehledné PDF příručce.