zvrceni-u-kocek

Když kočka zvrací… Co je ještě normální a co už ne?

Na rozdíl od psů lidé nad zvracející kočkou často mávnou rukou. „Zvracení je u kočky normální,“ tvrdí téměř každý. Je to ale opravdu takhle jednoduché?

Zbavování se chlupů

Nejčastějším důvodem zvracení u koček je zbavování se natrávené srsti. Tím, jak se kočky usilovně myjí, spolykají až dvě třetiny chlupů, které vylínají. A chlupy se pak potřebují z bříška dostat ven. Pokud tedy v kočičích zvratcích najdete smotky chlupů, není třeba se znepokojovat. Přesto můžete své kočce pomoci se s natrávenými chlupy vypořádat tak, že jí pořídíte maltózovou pastu. Ta pomáhá tomu, aby se chlupy neusazovaly v žaludku a prošly trávicím traktem přirozenou cestou. Jinak hrozí, že chlupy traktem neprojdou bez problémů a ucpou střeva. V takovém případě kočka zpravidla začne odmítat potravu (což však může být projevem mnoha dalších onemocnění, a příčinu není vždy snadné odhalit ani pro veterináře). Proto doporučujeme podávat pastu pravidelně, zvláště pak kočkám dlouhosrstým nebo takovým, které péči o svůj zevnějšek věnují více času, než je zdravé 🙂

Pozření cizího tělesa

Dalším důvodem pro zvracení je pozření cizího tělesa. U koček to bývají často různé provázky nebo stužky. Pokud je kočka pozře a pak vyzvrací, nic se neděje. Pokud ale ven nevyjdou, můžou způsobit v zažívacím traktu pěknou paseku. Pokud zjistíte, že kočka pozřela provázek, prohledejte ji ústní dutinu. Může se stát, že se jeden konec provázku zasekl za zuby, zatímco zbytek provázku prochází zažívacím traktem. V takovém případě se nikdy nesnažte provázek vytáhnout (kočce byste mohli ublížit!), ale vyhledejte veterinární pomoc. 

Předejděte takovým problémům tím, že provázky po společné hře uklidíte a nebudete s nimi kočku nechávat bez dozoru. Nenechávejte v kočičím dosahu ani další nebezpečné předměty jako jehly, drátky či jedovaté rostliny.

 

Je v pořádku, když kočka žere trávu a pak ji vyzvrací?

Většina majitelů si myslí, že ano. Kočky jedí trávu z několika důvodů – tím nejbanálnějším je, že jim prostě chutná a je to vítaná změna v jejich jídelníčku, tím nejčastějším je, že jim tráva pomáhá se vyzvracet a tím si vyčistit žaludek. Otázkou pak je, proč si kočky potřebují vyčistit žaludek? Jedná se jen o běžnou žaludeční nevolnost nebo o větší problém? Ať tak, či tak, doporučujeme kočce vždy umožnit žvýkat trávu. Tráva je přirozený zdroj vlákniny a usnadňuje normální průběh trávení. Pokud nemá kočka přístup ven, zasaďte pro ní speciální kočičí trávu doma. (A pokud patříte také k těm, kterým tráva vždycky uhnije, nebo z ní kočky vyhrabávají hlínu, pomůže vám speciální miska na její pěstování).

Catit Senses 2.0 Grass Planter

Zdravotní příčiny

Zvracení může být způsobeno také plnou řadou onemocnění, např. cukrovkou, potravinovou alergií, poruchou zažívacího traktu, onemocněním ledvin, onemocněním srdce a mnohými dalšími. Přesnou příčinu zjistí až veterinář po provedení všech potřebných vyšetření. Veterinář od vás bude potřebovat vědět, jak dlouho už kočka zvrací a kdy zvrací (těsně po nakrmení/nezávisle na krmení), zda vůbec přijímá potravu, jak zvratky vypadají (je v nich potrava, krev či hlen?) a zda má kočka i jiné příznaky nemoci (třes/dezorientace/časté močení/hubnutí/slinění…).

Pro více informací si přečtěte: Proč kočka zvrací?

Kdy zachovat klid a kdy vyhledat pomoc veterináře?

Názory na to, jak časté zvracení je u koček normální, se mezi odborníky značně rozcházejí. Někteří tvrdí, že by majitelé koček měli zpozornět, když kočka zvrací vícekrát než jednou do měsíce, Jiní si myslí, že je normální, když kočka zvrací dvakrát za měsíc a někteří dokonce považují za normální zvracení dvakrát týdně. Je těžké to rozhodnout, protože taková úzkostlivě se čistící mainská mývalí kočka bude pravděpodobně zvracet mnohem častěji než nahatý sphynx, u kterého nehrozí spolknutí chlupů.

Zpozorněte však, pokud:

  • vaše kočka začne zvracet častěji, než je u ní obvyklé
  • zvratky neobsahují chlupy, trávu nebo nějaký cizí předmět (pokud je ve zvratkách cizí předmět a vy si nejste jistí, že vyšel ven celý, zpozorněte také!).
  • kočka vyzvrací krmivo neprodleně po jeho pozření
  • má kočka i jiné příznaky nemoci, nechce žrát nebo je apatická
  • neprodleně po zvracení se jde nažrat trávy, aby vyvolala další zvracení

 

Nebuďte ke kočičímu zvracení lhostejní. Může se jednat o banalitu stejně tak jako o závažný zdravotní problém. Pokud si nejste jisti, co zvracení způsobuje, navštivte veterináře.