Close

Když kočka zvrací… Co je ještě normální a co už ne?

Na rozdíl od psů lidé nad zvracející kočkou často mávnou rukou. „Zvracení je u kočky normální,“ tvrdí téměř každý. Je to ale opravdu takhle jednoduché?

Pasta Beaphar Duo Malt pro ko?ky 100g

Nejčastějším důvodem zvracení u koček je zbavování se natrávené srsti. Tím, jak se kočky usilovně myjí, spolykají až dvě třetiny chlupů, které vylínají. A chlupy se pak potřebují z bříška dostat ven. Pokud tedy v kočičích zvratcích najdete smotky chlupů, není třeba se znepokojovat. Přesto můžete své kočce pomoci se s natrávenými chlupy vypořádat tak, že jí pořídíte maltózovou pastu. Ta pomáhá tomu, aby se chlupy neusazovaly v žaludku a prošly trávicím traktem přirozenou cestou. Jinak hrozí, že chlupy traktem neprojdou bez problémů a ucpou střeva. V takovém případě kočka zpravidla začne odmítat potravu (což však může být projevem mnoha dalších onemocnění, a příčinu není vždy snadné odhalit ani pro veterináře). Proto doporučujeme podávat pastu pravidelně, zvláště pak kočkám dlouhosrstým nebo takovým, které péči o svůj zevnějšek věnují více času, než je zdravé 🙂

Dalším důvodem pro zvracení je pozření nějakého cizího tělesa, u koček to bývají často různé provázky nebo stužky. Pokud je kočka pozře a pak vyzvrací, nic se neděje. Pokud ale ven nevyjdou, můžou způsobit pěknou paseku! Nechceme vás strašit, i pro nás je ta představa děsivá, ale může se stát zkrátka tohle: část provázku se omotá kolem jazyka nebo uvízne v žaludku a zbytek prochází střevem, a tak se postupně provázek začne prořezávat jazykem, jícnem, žaludkem a střevy. A tomuhle pomůže už jen nákladná operace! Všichni samozřejmě víme, jak si kočky s provázky rády hrají, neradíme vám tedy vyhodit všechny vaše kočičí hračky na provázku, jen s nimi nenechávat kočky bez dozoru!

Kočku může ke zvracení donutit i pozření jiného cizího tělesa nebo zkažené potravy. Další příčiny už jsou zdravotního rázu…

Je v pořádku, když kočka žere trávu a pak ji vyzvrací?

Většina majitelů si myslí, že ano. Kočky jedí trávu z několika důvodů – tím nejbanálnějším je, že jim prostě chutná a je to vítaná změna v jejich jídelníčku, tím nejčastějším je, že jim tráva pomáhá se vyzvracet a tím si vyčistit žaludek. Otázkou pak je, proč si kočky potřebují vyčistit žaludek? Jedná se jen o běžnou žaludeční nevolnost nebo o větší problém? Ať tak, či tak, doporučujeme kočce vždy umožnit žvýkat trávu. Tráva je přirozený zdroj vlákniny a usnadňuje normální průběh trávení. Pokud nemá kočka přístup ven, zasaďte pro ní speciální kočičí trávu doma. (A pokud patříte také k těm, kterým tráva vždycky uhnije, nebo z ní kočky vyhrabávají hlínu, pomůže vám speciální miska na její pěstování).

Catit Senses 2.0 Grass Planter

A teď už k těm zdravotním problémům. Zvracení může být způsobeno plnou řadou onemocnění, např. cukrovkou, potravinovou alergií, poruchou zažívacího traktu, onemocněním ledvin, onemocněním srdce a mnohými dalšími. Přesnou příčinu zjistí až veterinář po provedení všech potřebných vyšetření. Veterinář od vás bude potřebovat vědět, jak dlouho už kočka zvrací a kdy zvrací (těsně po nakrmení/nezávisle na krmení), zda vůbec přijímá potravu, jak zvratky vypadají (je v nich krev či hlen?) a zda má kočka i jiné příznaky nemoci (třes/dezorientace/časté močení/hubnutí/slinění…).

fotokoláž kocour Felix člen týmu agentury na hlídání koček Meow-sitting

Hlídání koček Praha/ Příbram/ Dobříš/ Mníšek pod Brdy

Nechte svou kočku během vaší dovolené v pohodlí domova a pořiďte jí meow chůvu!

Kdy zachovat klid a kdy vyhledat pomoc veterináře?


Názory na to, jak časté zvracení je u koček normální, se mezi odborníky značně rozcházejí. Někteří tvrdí, že by majitelé koček měli zpozornět, když kočka zvrací vícekrát než jednou do měsíce, jiní si myslí, že je normální, když kočka zvrací dvakrát za měsíc a někteří dokonce považují za normální zvracení dvakrát týdně. Je těžké to rozhodnout, protože taková úzkostlivě se čistící mainská mývalí kočka bude pravděpodobně zvracet mnohem častěji než nahatý sphynx, u kterého nehrozí spolknutí chlupů.

My ze své zkušenosti radíme, abyste zpozorněli, když:

  • vaše kočka začne zvracet častěji, než je u ní obvyklé
  • zvratky neobsahují chlupy, trávu nebo nějaký cizí předmět (pokud je ve zvratkách cizí předmět a vy si nejste jistí, že vyšel ven celý, zpozorněte také!).
  • kočka vyzvrací krmivo neprodleně po jeho pozření
  • má kočka i jiné příznaky nemoci, nechce žrát nebo je apatická
  • neprodleně po zvracení se jde nažrat trávy, aby vyvolala další zvracení

Zkrátka nebuďte ke kočičímu zvracení lhostejní. Může se jednat o banalitu stejně tak jako o závažný zdravotní problém. Pokud si nejste jisti, co zvracení způsobuje, navštivte veterináře. Vždyť přece chcete mít jistotu, že je vaše kočka v pořádku, nebo ne?

3 Comments on “Když kočka zvrací… Co je ještě normální a co už ne?

Lenka Palkova
2.7.2019 at 18:06

Moje devitimesicni kote ma prujem a zvrací.nevim co si pocit.byli jsme u veterináře a ze je dehydrovana.dostala 3dny kapacky,injekce,odcerveni a pak se to zlepšilo,ale dneska opět průjem a zvraceni.tak nevim co se s ni zas deje

Odpovědět
admin
2.7.2019 at 18:20

To je nám líto 🙁 Jaká vyšetření jí na veterině dělali? Brali jí krev?

Odpovědět
Lenka Palkova
22.7.2019 at 8:37

Právě,že nebrali.dostala kapacky 3dny,antibiotika a prášek na odcerveni.asi po dvou dnech znovu začala zvracet a mit prujem.pak je dva dny klid a včera zas zvracela.žere Granule royal canin gastro.ma 10měsíců 2kg a je moc hubena.zaplatila jsem 3500kč za to všechno a stejně to neni dobré.muzete mi poradit?děkují Palkova lenka

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *