Kočičí chůva Lucie

Kočičí chůva Lucie: „Nejoblíbenějším plemenem je pro mě tzv. kočka útulková.“

Pokud se Lucka zrovna nemazlí se svými kočičkami či nehlídá další svěřence, vyráží do přírody nebo poznávat svět. Fotky ze svých cest a svých mazlíčků ráda sdílí na sociálních sítích a mimo zvířat se zajímá také o exotické rostliny.

Řekni nám, Lucko, jak se vyvíjel tvůj vztah ke kočkám? Máš ty sama doma kočičku?

Vyrostla jsem v prostředí venkovských koček, kterým jsem od mala potají nosila dobroty z kuchyně. Občas se stalo, že nějaká kočka záhadně zmizela nebo se v lepším případě po pár měsících vrátila, zkrátka to k vesnickému životu patřilo. 

Po přestěhování do Prahy jsem se neměla o co starat, byt byl moc prázdný a tichý. A tak jsem si pořídila mé dvě potvůrky – Mouru a Mou. Jsou stejně staré, dala jsem je k sobě, když byly obě koťata, takže si spolu užily spoustu srandy. Teď jim bude 7 let a jsou to velké a moudré dámy, které mají rády svůj prostor.  Jednou / dvakrát do roka se střídají v dominanci a stále se vzájemně pošťuchují. 

Jaké je tvé nejoblíbenější kočičí plemeno?

Tak to je jednoduché, za mě je to tzv. kočka útulková. Na velikosti, věku, zbarvení ani množství chlupů nezáleží, vidím ta krásná kukadla, která žádají o domov, a okamžitě se zamiluji. Tak to bylo i v případě pořízení mých dvou kočiček. 

Co ti přináší práce kočičí chůvy?

Chtěla jsem nějak smysluplně vyplnit svůj volný čas, spojit příjemné s užitečným a tak jsem se začala věnovat hlídání koček. Je to můj dream job! 

Jako bývalou studentku oboru Zájmové chovy zvířat mě absolutně fascinoval předmět etologie zvířat (věda zabývající se chováním živočichů). Proto se vždy těším nejen na to, až poznám další kočičku, ale také na opětovné návštěvy. Baví mě sledovat a zkoumat vývoj jejich reakcí.  

Ale úplně největší radost mám, když mohu udělat radost druhým, jako například posíláním videí a fotek páníčkům kočiček, které zrovna hlídám.

Jaký je tvůj tajný tip, jak si získat každou kočku?

Dát jim čas a hlavně prostor. Kočky jsou ve své podstatě velmi zvídavé. Kdybychom se je rozhodli ignorovat, budou po čase pravděpodobně uraženě hledat způsob, jak získat naši pozornost. A pak samozřejmě platí staré dobré pravidlo s jídlem, některé kočičky jsou totiž velcí mlsouni. 

Co je pro kočky vhodnější? Žít v bytě, nebo venku? Jaký je tvůj názor?

V prvé řadě bych nechala volbu na kočičkách samotných. Například má Moura je vyloženě gaučový typ, za vchodové dveře ji nedostanete. Ale Mou si od mala venčení užívá. Už když jako kotě uviděla postroj a vodítko, hned zbystřila a běžela ke vchodovým dveřím. Někdy si říkám, jestli nemám doma spíše pejska.