Kočka zarývá drápky do sedačky a ničí nábytek

Víme, proč vaše kočka škrábe nábytek!

Škrábání je oblíbená kočičí disciplína a běžná součást kočičího života. Nepokoušejte se ho kočku odnaučit! Je to to samé jako byste jí chtěli odnaučit mňoukat…

 Kočka škrábe hned z několika důvodů:

Nejčastěji se uvádí, že si kočka škrábáním brousí drápky. Ano i ne! Ve skutečnosti si kočka pomocí škrábání z drápků odstraňuje vrchní vrstvu a odkrývá tak novou, ostřejší, která se skrývá pod ní.

Škrábání je pro kočku taky skvělý tělocvik, při kterém se úžasně protáhne po ranním, odpoledním i večerním spánku.

Tím nejdůležitějším důvodem, proč kočka škrábe, je ale značkování, a to jak vizuální tak pachové. Jedno z mnoha míst, kde se na kočičím těle nacházejí pachové žlázy, je místečko pod polštářky tlapek. Škrábáním tak kočka rozmisťuje svůj pach na škrábaný povrch. Zároveň na něm zanechá i vizuální stopu, čímž dá ostatním kočkám v teritoriu najevo, že na místě byla. Navíc ji vlastní pach rozmístěný po jejím teritoriu uklidňuje a dává jí pocit bezpečí domova.

Kde kočky škrábou?

 

V přírodě kočka nejčastěji škrábe kůru stromů. Stoupne si na zadní nohy a přední tlapky natáhne na strom. Někdy se i prohne, aby se u škrábání protáhla. Kočka žijící v bytě by měla mít k dispozici místo na škrábání v takové výšce, aby se mohla natáhnout tak, jak je pro ni přirozené v přírodě. K tomu může posloužit škrabací sloupek, noha stolu obalená povrchem na škrábání nebo škrabací podložka připevněná na zdi. Rozhodně ale nestačí na škrábání pořídit podložku, která se položí na zem. Malá škrabací podložka z kartonu je sice dobrým doplňkem, ale pamatujte na to, že kočky raději škrábou vertikálně než horizontálně! A to i z toho důvodu, že vertikálně postavený sloupek mohou kočky označit ve výši svých očí a nosíku, takže je tato značka lépe viditelná a „vyčmuchatelná“ pro ostatní kočky v teritoriu!  

 

?krabadlo z�v?sn� tvar Ko?i?ka 36x50cm/ B�?ov�

TIP: Kupovaná škrabadla jsou nejčastěji obalena sisalem, pokud si ale budete vyrábět škrabací plochu sami, dobře vám poslouží také kokosové lano nebo kus starého koberce!

 

Pokud doma nemáte žádné speciální místo na škrábání, není se čemu divit, že vám kočka škrábe nábytek! Zpravidla si bude dělat manikúru na vaší zbrusu nové sedačce, kde bude její vyškrábaný vzkaz pro ostatní členy teritoria k její radosti (a vaší nelibosti) skvěle vidět. Sedačku si kočky vybírají hlavně kvůli příjemnému materiálu ke škrábání a také proto, že je sedačka umístěna v centrální části bytu, což je z pohledu kočky pro její značkování velice strategické místo. A jestli se navíc vaše sedačka nachází po cestě mezi kočičí jídelnou a místem, kde kočka ráda podřimuje, tak máte problém!

 

Pořízení škrabadla je první a naprosto nutný krok! Jeho koupí však nemusíte mít ještě zcela vyhráno. I tak vám kočka může škrábáním ničit zařízení bytu!

kreslené škrabadlo pro kočky s pelíšky

Jak zajistit, aby kočka používala škrabadlo?

 

Ještě před zakoupením škrabadla se ujistěte, že je škrabadlo dostatečně stabilní, aby se nezakymácelo pokaždé, když se o něj kočka opře. Svou roli hraje také jeho výška, mělo by být minimálně dvakrát tak vysoké jako kočka.

Významnou roli pro to, aby kočka škrabadlo vůbec využívala, je jeho umístění. Pokud máte pocit, že vám škrabadlo hyzdí interiér bytu, a tak ho raději umístíte do temného kouta v předsíni, kočka ho s největší pravděpodobností používat nebude. Umístěte ho tam, kde to nejvíce žije a kudy kočka nejčastěji prochází. Pokud je součástí škrabadla i vyvýšené místo na ležení, zaslouží si škrabadlo místo u okna, aby kočka mohla z bidýlka pozorovat svět venku.

Pokud kočka používá škrabadlo, ale někdy si neodpustí i malé označení sedačky, může být na vině podobný materiál předmětů. Pořiďte si raději sedačku s hladkým povrchem, která nebude kočce připomínat na dotek hrubý materiál použitý na škrabadle.

 

A pokud je pro vaši kočku škrábání sedačky už naprostou samozřejmostí a o škrabadlo nejeví valný zájem, zkuste ještě těchto pár triků:

– Nasypte na škrabadlo šantu kočičí nebo kozlík lékařský. Tyto rostliny jsou pro kočky velmi přitažlivé, a díky nim se pro ně stane přitažlivým i jejich škrabadlo! To, aby kočka vzplála láskou ke svému škrabadlu, můžete také zajistit tím, že jí po škrabadle rozmístíte její oblíbené pamlsky nebo hračky a budete škrabadlo využívat během hraní.

– Stříhejte kočce pravidelně drápky, to její potřebu škrábání sníží. A značkovat se dá i otřením se hlavou o nábytek, a to bude pro vaši sedačku jistě méně bolestivé.

– Postříkejte nábytek citrusovým osvěžovačem vzduchu. Kočky nemají citrusové vůně zrovna v oblibě.

– Pokud kočku přistihnete při činu, můžete jí škrabání nábytku odnaučit tím, že jí to zprotivíte. Zkuste na ni stříknout vodu z rozprašovače, hodit vedle ní nějaký malý předmět, aby se lekla, nebo použít Pet corrector (sprej, který vydává zvuk podobný kočičímu zasyčení). Tyto pomůcky vám pomohou nenásilnou cestou odstranit i další kočičí zlozvyky jako například skákání na kuchyňskou linku. Kočka si tak své počínání spojí s něčím nepříjemným. Pozor, kočka nesmí vědět, že trest pochází od vás. Jen tak se kočka vyvaruje svého nevhodného chování i v době, kdy nebudete doma.

– Obalte nábytek nějakým pro kočku nepříjemným materiálem, například alobalem. To už je ale opravdu řešení v těch nejkrajnějších případech. Asi se shodneme, že chceme mít všichni hezké bydlení a ne mít půlku zařízení bytu obalenou v alobalu! Navíc to není úplně spolehlivé, po odstranění alobalu se kočka totiž může do škrábání nábytku s chutí pustit nanovo!