kočka a krabice

Proč kočky milují krabice?

Všichni majitelé ví, že kočky milují těsnější pelíšky a zákoutí. Oblíbeným „kočičím bunkrem“ je kartonová krabice. Proč tomu tak je? A proč slaví krabice u koček takový úspěch?

Všichni majitelé ví, že kočky milují těsnější pelíšky a zákoutí. Od pračky, šatní skříně až po košík s vypraným prádlem, kde dokáže prospat hodiny a hodiny. Dalším oblíbeným „kočičím bunkrem“ je kartonová krabice. Je vlastně úplně jedno, jestli je od bot nebo od televize. Kočky v ní nachází až překvapivé zalíbení.

Instinkt sedět v krabici se netýká jen domácích koček. Floridský zvířecí útulek Big Cat Rescue zjistil, že zálibu v krabicích mají i další kočkovité šelmy, jako jsou lvi, tygři, levharti či rysi.

Moje krabice = můj hrad

Kočka patří mezi predátory, dokonce jedny z nejúspěšnějších. V porovnání se žralokem, jehož útok je smrtelný ve 25 %, anebo s vlkem, který zabije 60 % svých obětí, kočka slaví úspěch v 85 % svých loveckých pokusů. Loví tak, že se co nejvíce přiblíží ke kořisti a pak jen čeká na vhodnou příležitost k útoku. Krabice je pro ni totéž, co pro myslivce posed. Pozoruje z úkrytu, co se děje kolem, a jakmile zmerčí něco zajímavého, jde do akce.

Teplo především

Dalším důvodem, proč naši chlupáči tak hojně využívají kartonové krabice, je teplo. Spousta domácností má zimu od podlahy, což nižším zvířatům moc nesvědčí. Kočka má pak tendenci hledat místo, kde se stulí do klubíčka (a záměrně zmenší svůj objem těla), aby byla co nejméně vystavená chladu. Krabice z kartonu a lepenky je pro kočky taková teplá postel, kde nejsou velké teplotní ztráty a ona se v ní může v klidu prospat.

Odbourání stresu

Jistě si vybavíte pohled na spokojeně vrnící kočku, schoulenou v klubíčku v krabici. Takto spokojená je proto, že krabice odbourávají stres. Bylo zjištěno, že kočky přespávající v krabici mají mnohem méně stresových hormonů než kočky, které spí jinde. Malý uzavřený prostor zkrátka odbourává napětí, což souvisí i s pocitem bezpečí.

A v neposlední řadě mají kočky rády krabice také kvůli jejich tvaru a materiálu, ze kterých je vyroben. Jednoznačně vede karton, z kterého se vyrábí také oblíbená kočičí kartonová škrabadla a podložky.