tráva jako pomoc pro vyzvracení trichobezoárů

Proč kočky žerou trávu a co to jsou trichobezoáry?

Každý majitel už se se zvracením u kočičky určitě setkal. Příčin může být spousta: od nevolnosti, přes začervení, otravy, dietní chyby až po nemoci jater, slinivky nebo ledvin. Časté zvracení u bytových koček obvykle signalizuje přítomnost chlupů (bezoárů) v žaludku.

TRICHOBEZOÁRY – CO TO JE?

Kočka je velmi čistotná a hodně času tráví pečováním o svou srst. Olizuje se a “háčky” na jazyku posouvá chlupy do tlamy, kde je posléze spolkne. Chlupy částečně vyjdou z těla ven s výkaly, část chlupů ale zůstává v žaludku, kde se formují do útvaru, který se nazývá trichobezoár.

Bezoáry jsou většinou protáhlé, dlouhé okolo 2,5 cm, ale mohou narůst daleko delší. Koťata a mladé kočky vytvářejí trichobezoáry méně často než starší kočky, které mají tendenci více se olizovat.

CO JE A CO UŽ NENÍ NORMÁLNÍ PŘI ZVRACENÍ?

Na tvorbu bezoárů trpí hlavně dlouhosrsté a polodlouhosrsté plemena koček.Nejvíc rizikové je samozřejmě období línání, kdy zvířata polykají nejvíc chlupů a kočka se jich zbavuje zvracením.

Zpozornět byste měli, jestliže má kočka problém s vyvržením nahromaděných chlupů a objeví se tyto příznaky:

  • suchý kašel,
  • úbytek tělesné hmotnosti
  • apatie
  • zácpa
  • dávení se
  • časté zvracení po pití vody nebo po jídle.

Trichobezoár v žaludku může vyvolat dlouhodobé opakované zvracení a chřadnutí kočky. Pokud se posune do střev, může způsobit až jejich ucpání.

vyčesávání jako prevence trichobezoárů

PROČ KOČKY ŽEROU TRÁVU?

Kočky, které mají přístup ven, často vidíme jak se „pasou na trávě“. Pojídáním trávy se kočka snaží vyvolat zvracení. Zvracení bezoárů vypadá poměrně typicky: kočka začne vydávat dusivé zvuky, pak se dáví, až se jí nakonec podaří vyvrhnout smotek chlupů se žlučí a trávicími šťávami, případně i s jídlem. Někdy může dávení vypadat jako astmatický kašel. 

Pokud kočka vytváří bezoáry jednou za 1-2 týdny, je to normální.

PREVENCE, CO MŮŽE POMOCI

  • Bytové kočky by měly mít k dispozici tzv. „kočičí trávu“ (dá se koupit v lepších chovatelských potřebách, nebo vybraných květinářstvích). Zvracení vyvolané spolykanou trávou kočce vyčistí žaludek.
  • Každodenní kartáčování a česání je jeden ze způsobů, jak omezit množství spolknutých chlupů. Četnost kartáčování je vhodné zvýšit v průběhu jara a léta, kdy kočky přirozeně více línají. 
  • Krmivo se zvýšeným obsahem vlákniny může účinně předcházet vzniku trichobezoárů. Vláknina na sebe naváže chlupy, které se později neformují v chlupové kuličky. Pro kočky existují speciální diety s vysokým obsahem vlákniny (bývají označené anglickým „hairball control“, nebo „anti-hairball”).
  • Dalším způsobem prevence je podávání maltózových past, nebo pamlsků proti chlupovým chomáčům.
hairball control