Chůva Katka

Kočičí chůva Katka: „Kočku si získáte, když jí budete naslouchat a respektovat.“

Chůva Katka má ráda přírodu, zajímá se o sebepoznání, meditace, cestování, zdravý životní styl a ráda čte. Doma jí dělá společnost kocour Ed.

Katko, jaký je tvůj vztah ke kočkám?

Kočky jsou pro mě fascinující zvířata, která mám velmi ráda a jsou důležitou součástí mého života. Od malička jsem s kočkami vyrůstala a v podstatě mě provází po celý život. Vždy jsem ráda, když mám možnost setkat se s kočkou a prozkoumat její povahu. Přízeň kočky si získáte tak, že ji budete pozorovat, naslouchat a respektovat. 

Máš doma vlastní kočičku?

Sdílím domácnost se svým kocourem Edem. Někdy si myslím, že mám doma spíše pejska než kocourka. Je pořád u mě, chce se mazlit a povídat si. Pokud jsem delší dobu pryč, dá mi Ed najevo svou nelibost tím, že mi něco počůrá. Přesto je to můj miláček, na kterého nedám dopustit.

U rodičů máme další tři kočky. Jsou to Edovi sourozenci a máma. Tady platí, že co kočka, to jiná povaha. Máma je pořádná lvice, sestřička je takový plyšový medvídek a brácha je pořádný narcis jménem Gucci, které k němu náramně pasuje.

Co si myslíš o kastraci koček?

Kastrace zasahuje do přirozeného vývoje. Ačkoliv je kastrace nejčastěji prováděnou operací ve veterinární medicíně, může kočce přinést řadu zdravotních problémů a omezení. Na druhou stranu beru kastraci jako nezbytnou nutnost, kterou musí kočky podstoupit, aby žily důstojně v našich domovech. Kastrací se zamezí přemnožení, a tím se zmenší i počet koček bez domova.

Jaký je tvůj názor na pobyt koček venku a v bytě?

Já osobně mám kočku domácí a žije jen v bytě. Někdy mi přijde líto, že se nemůže pohybovat volně venku. Doma má sice vše, ale přece jen je to „vězení“. Důležitou roli hraje i povaha kočky. Některé kočky jsou přímo stvořené pro život v bytě.

Kočky rodičů žijí jak uvnitř, tak venku, což se mi zdá jako ideální volba. Avšak pár z nich v minulosti záhadně zmizelo a naše aktuální kočky si samy prošly nepříjemnými zážitky, ať už se jednalo o střet s jiným zvířetem nebo člověkem. 

Co ti práce kočičí chůvy přináší?

Tato práce mi přináší radost a uspokojení. Je spojením příjemného s užitečným. Práce chůvy splnila má očekávání a vždy se těším, že poznám další kočičí dušičku. Mám nejraději klasické domácí kočky, ale vzhledově obdivuji plemeno Ragdoll.