13bodů_úvodnífoto

13 základních rad a tipů pro začínající chovatele koček

Před tím, než si pořídíte kočku, zvažte několik zásadních otázek. Největší chybou je pořídit si kočku impulsivně, aniž byste se zamysleli nad tím, co kočka potřebuje, zda se zvládneme starat o její potřeby a věnovat jí dostatek času. Počítáte se zvýšenými finančními náklady na krmení a zdravotní péči zvířete? Sepsali jsme pro vás 13 hlavních bodů, které by měl každý chovatel znát, ještě než si kočičku přivede domů.

1) Čistokrevná plemena vs. kříženci, aneb odkud si kočičku pořídit

Pokud vyloženě netoužíte po specifickém plemeni, najdete v útulcích nebo depozitech širokou nabídku kočiček určených k adopci. Od zaměstnanců útulku se dozvíte ledasco o jejich původu a chování. Většina útulků vás ještě před tím, než se rozhodnete pro adopci, nechá vybranou kočku navštívit a blíže se s ní seznámit. Výhodou kříženců oproti čistokrevným kočkám je jejich houževnatost díky rozmanitému genofondu.

Toužíte-li po konkrétní čistokrevné kočce s PP (průkazem původu) obraťte se na chovatelskou stanici. Nejdříve si však zjistěte co nejvíce informací, například jakou má dané plemeno povahu. Kočka bengálská a jiná exotická plemena, jako kočka habešská, jsou známé pro svou energičnost a živost, zatímco třeba perské a britské kočky jsou spíše klidné a mají rády pohodu.

2) Kvalitní kočičí krmivo je základ

Existuje velký výběr krmiv a značek kočičích granulí, konzerv, kapsiček a dalších výrobků. Zajistěte své kočce takové krmivo, díky kterému bude prospívat a které pokryje její nutriční požadavky s ohledem na její věk a zdravotní stav.

Potřebovat budete misku na krmivo a vodu. Zvolte ideálně nerezevou nebo keramickou, plastu se vyhněte – kočky na něj často mívají alergii. Některé kočky pijí raději z fontánek, které vodu udržují čerstvou a pro kočky představují zábavnou formu přijímání tekutin. Dostatečný příjem vody je pro kočičí zdraví absolutně zásadní. Seznamte se s tipy na to, jak zajistit kočce dostatečný pitný režim, v naší bezplatné PDF příručce.

3) Místo na spaní a odpočinek

Dospělé kočky spí průměrně 18 hodin denně a většinou se ke spánku uloží tam, kde se jim zrovna zamane. Některé kočky pelíšek významně přehlíží, jiné v něm pravidelně a rády spí. Kočky si potrpí na komfort a většina z nich ocení spíše domeček, krabici nebo kukaň, ve které budou mít své soukromí a bezpečí.

kočka v boudičce

4) Škrabadlo a hračky = zdroj zábavy

Škrabadla a odpočívadla mají nezastupitelnou roli v každé domácnosti, kde žije kočka. Kočky mají rády přehled a odpočívání na vyvýšených místech. O škrabací válec ze sisalu si rády brousí drápky. Škrabadla existují v mnoha velikostech, tvarech a barvách, takže stačí si jen vybrat to, které bude vyhovovat vašim požadavkům. 

Důležité jsou také hračky. Jak zabavit kočku v bytě a pořídit jí hračky, které ji budou zajímat se dozvíte ZDE.

5) Kastrace je dobrá volba

Pokud neplánujete chov je na místě zvážit kastraci. Na světě je obrovské množství nechtěných koček, kastrace je zodpovědné řešení. Kastrovaná kočka/kocour se tolik netoulá a dochází ke snížení rizika nákazy virovými chorobami (FIP, FIV, FeLV), rvaček a u kocourů (zejména těch chovaných v bytech) se zmenšuje riziko značkování. 

6) Nezapomeňte na ochranu před parazity

Kočka, která chodí ven, bude dřív či později napadena vnějšími parazity jako jsou blechy či klíšťata. Vhodným řešením může být pipeta/spot-on nebo antiparazitní obojek.

Mnoho chovatelů si myslí, že pokud zvíře žije pouze v bytě nemusí se odčervovat. Pravděpodobnost nákazy kočky, která žije v bytě je sice mnohem nižší, ale vajíčka parazitů můžete domů přinést třeba na botách, proto zvažte, zda vaši kočičku čas od času preventivně neodčervit.

Kočky, které žijí venku odčervujte zhruba co tři měsíce. Tabletu k odčervení dostanete u svého veterináře.

7) Toaleta pro kočky je nutností

Kočky chované doma potřebují kočičí toaletu naplněnou stelivem (ideální je to, které dělá  hrudky). Obecně je pravidlem, že pokud s vámi žije jedna kočka, je dobré mít v domácnosti dvě toalety (samozřejmě záleží na velikosti bytu). S každou další kočkou je potřeba mít vždy jednu další toaletu navíc. Některým kočkám více vyhovuje krytá toaleta, která jim poskytuje více soukromí. Jiným kočkám vyhovuje klasická vanička bez krytu. Toaletu je ideální čistit dvakrát denně. Nutností je lopatka, která pomáhá vybrat “kočičí nadílku”.

8) Péče o srst

Ať už je vaše kočka krátkosrstá nebo dlouhosrstá, bude potřebovat pravidelně vyčesat. U polodlouhosrstých a dlouhosrstých koček je vyčesávání nutností. Pokud nebudete srst rozčesávat několikrát do týdne, začne plstnatět a vzniklé dredy je potřeba opatrně strojkem nebo nůžkami dostat pryč. Další riziko je spolykání uvolněných chlupů a tvorba tzv. trichobezoárů. 

Krátkosrsté kočky potřebují česání kartáčem jednou za čas. 

Kočku koupeme pouze v případě silného znečištění, neboť koupání není jejich oblíbeným úkonem (až na výjimky). U většiny plemen kromě nahatéo sphynxe není koupání ani žádoucí. Kočky zvládají starost o čistotu svého kožíšku samy.

péče o srst

9) Přeprava kočky

Čas od času je potřeba kočku přepravit. Minimálně k veterináři na očkování a preventivní prohlídky, při stěhování nebo při cestování. K tomu nejlépe poslouží pevná plastová přepravka. Vyberte takovou velikost, kde si váš miláček bude moci pohodlně lehnout, postavit se a bez problému otočit.

10) Pravidelné veterinární výdaje

Kočku by měl alespoň jedenkrát ročně prohlédnout veterinář,  naočkovat jí a vyšetřit. Má-li kočička trvalý zdravotní problém, je potřeba počítat s vyššími výdaji a častější pravidelnou veterinární péčí. 

11) Bezpečný domov

Než si přinesete kočku domů je třeba se zamyslet nad tím, co by pro ní mohlo být potencionálním nebezpečím.

  • Léky, čisticí prostředky i toaletní potřeby je třeba vždy ukládat mimo dosah kočky. Záchodové prkénko by mělo vždy být sklopené. 
  • Před zapnutím zkontrolujte pračku i sušičku. Kočky zde rády odpočívají.
  • Všechna okna je potřeba zajistit sítí, aby se kočka nezranila pádem z okna. Potenciální nebezpečí představují i žaluzie, závěsy a různé volně visící šňůry. 
  • Odpadkový koš by měl mít pevné víko.
  • Kočky moc rády zalézají do malých, uzavřených prostor, a mohou tak snadno uvíznout v nábytku, rozkládacích pohovkách nebo zásuvkách.
  • Pozor na elektrické kabely a zásuvky.
  • Zjistěte si, které pokojové rostliny jsou pro kočky jedovaté a přesuňte je na nepřístupné místo, aby k nim kočka nemohla. Kočce pořiďte květináč s trávou. Kočce okusování a požírání trávy pomáhá ke zvracení nestrávených chlupů ze žaludku.
kočka rostliny

12) Kdo se o kočku postará během dovolené?

Kočky jsou vázané na prostředí, ve kterém žijí, cestování je pro ně většinou stresující. V případě, že odjíždíte na víkend, nebo dovolenou a nemáte nikoho, kdo by k vám mohl zajít a o kočičku se postarat, využijte služeb kočičí agentury na hlídání Meow-sitting. Chůva bude kočičku pravidelně navštěvovat, nakrmí jí, vymění vodu, vyčistí záchod a především s ní aktivně stráví čas hrou a mazlením. 

13) Kočka potřebuje vaši společnost a pozornost

Poslední z bodů je jedním z nejdůležitějších. Kočka, na rozdíl od psa, není sice smečkové zvíře, avšak tvrzení, že nepotřebuje lidskou pozornost, je nesmysl. 

Mějte na mysli, že kočka není pes a násilím jí k ničemu nepřinutíte. Kočka vám chce být rovnocenným partnerem a kamarádem a potřebuje vaši pozornost, péči a lásku. 

Má také ráda pravidelnost a rituály. Nemějte zpoždění s krmením, hrajte si s kočičkou a hlaďte jí, když se vrátíte domů z práce. Když si na toto vše kočka zvykne, bude spokojená a vyrovnaná. Změny, které máme my lidé ve zvyku, kočkám nesvědčí.

společný čas