Jak zabavit kočku v bytě

Jak zabavit kočku v bytě

Pokud máte kočku, která žije jen v bytě, bez možnosti pohybu venku, měli byste ji pořídit nějaké hračky či prolézačky, se kterými si zkrátí dlouhou chvíli. Zabavit kočku není těžké a často si vystačí opravdu s málem. Každé rozptýlení jí potěší a je pro ni důležitým stimulantem.

Aktivní hra

Pro kočky je hra nesmírně důležitá, protože snižuje stres a pomáhá jim udržet se fyzicky fit. Domácí kočky mají mnohem méně možností pro vydovádění se než kočky žijící venku. Potřebují cvičení a hru, aby jejich svaly a kosti byly v dobré kondici a jejich mysl dostatečně stimulovaná. Při hře se i domácí kočka promění v lovce. Kočky žijící s lidmi projevují zájem o hru až do stáří. 

Denně byste měli aktivní hrou se svou kočkou strávit minimálně 15-20 minut.

Vhodné hračky

Existuje velké množství různých hraček od obyčejných míčků, přes ty opeřené, naplněné catnipem, nebo udice pro kočky. Kočka si ale vystačí i s obyčejným zmuchlaným papírkem, provázkem, nebo víčkem od pet lahve. 

Oblíbenou hračkou je laserové ukazovátko, které vaši kočku zaručeně prožene a zabaví.

Hračky na naplnění pamlsky

Některé kočky upřednostňují jídlo před hrou. Pro takové jsou ideální hračky naplněné pamlsky, např. míček z kterého během pohybu vypadává odměna v podobě granulí. Jsou skvělým řešením pro kastrované kočky nebo kočky, které trpí nadváhou.

Oblíbené jsou také interaktivní hračky pro kočkyCat Activity Flip Board je deska s úkoly a několika stupni obtížnosti pro začátečníky i pokročilé kočky. Nejdříve ukazujte kočičce, kam dáváte pamlsky a jak je odtud dostat. Kočička se tak postupně učí novým dovednostem. Součástí jsou také různá posuvná madla a zásuvky naplněné pamlsky.

interaktivní hra

Bezplatné aplikace pro kočky

Většina koček bude blázen do aplikací pro kočky. Aplikaci jednoduše stáhnete do telefonu, nebo tabletu a pustíte vaší kočce. Funguje na principu lovení, tzn. že na obrazovce běhá například myška nebo rybka a kočka je svou tlapkou loví na displeji.

Připravte jí pozorovatelnu

Parapet s polštářem nebo dekou, který je dost široký, je ideální, a pokud můžete ještě navíc k oknu přilákat nějaký pohyb (například ptáků), pak to bude perfektní kočičí televize.

Pořiďte kočičce vysoké škrabadlo, které umístíte k oknu. Kočky milují lezení. Škrabadlo, které simuluje strom či větvě bude ideální. Využít můžete i prázdné police nebo přístup na skříň, ze které může kočka bezpečně a nerušeně pozorovat dění v bytě. Kočky totiž milují odpočinek na různých atypických místech, kam dosáhnou jen ony. Obecně platí, čím méně zakázaných míst v bytě, tím je to pro vaši kočku lepší.

pozorovatelna

Hra na schovávanou

Kočky milují schovávání. Od tunelu až po dveře – vše je vítáno. Zkuste si s kočkou zahrát na schovávanou, je to způsob jak ji zabavit na dlouhou dobu. Také krabice jsou populárním kočičím úkrytem. Hra odpovídá jejich přirozenému loveckému instinktu. Navíc je to snadný způsob jak kombinovat procvičování inteligence a vzrušení z lovu.

Společně strávený čas

Je důležitý pro spokojenost každé kočky. I když je hodně koček, které jsou spíše samotářky a kontakt nevyhledávají, pomazlení a podrbání ocení čas od času každá kočka. Společný kontakt je důležitý pro utužení vzájemného pouta a jedna z nejcennějších věcí, které můžete své  kočce dát.

Zvažte kamaráda

Pokud máte jednu kočku, na kterou nemáte moc času, ale máte dostatek prostoru v bytě, zvažte kočičího kamaráda. Kočičí společník bude podněcovat svého kamaráda proběhnout se po bytě a skákat na škrabadlo. Aktivní způsob života koček ve starším věku výrazně snižuje riziko obezity, zvyšuje jak délku života, tak i celkové zdraví koček.

Při rozhodování je potřeba brát v potaz povahu vaší kočičky a také věk. Určitě je jednodušší chovat dvě kočky od nízkého věky. Starší kočka nemusí mladšího kolegu dobře přijmout. 

dvě kočky