nevhodné potraviny pro kočku

Jaké potraviny by kočka neměla jíst?

Kočky patří mezi masožravce, pro které jsou hlavním zdrojem energie živočišné bílkoviny a tuky. Cukry kočky trávit neumí a nemají ani chuťové receptory pro rozlišení sladké chuti. Zato jejich chuťové pohárky velmi citlivě reagují na jemné odstíny hořké, takže kočky dokáží rozlišit chuť bílkovin a tuků.

Kočky obvykle preferují jeden typ stravy, které se jejich střevní mikroflóra přizpůsobí. Změna vyvolává zažívací potíže stejně jako kombinace vařeného, případně syrového masa s granulemi a kapsičkami, protože se každý druh krmiva tráví jinak. Důležitá je pro kočky také teplota a konzistence, které by se měly blížit jejich přirozené stravě – čerstvě ulovené kořisti. A krmnou dávku byste jim měli rozdělit alespoň na třikrát, protože pro kočky není přirozené žrát jednou denně.

Lidské jídlo

Možná si říkáte, že když výrobci krmiv pro kočky dávají do konzerv například hovězí maso, pak je tento pokrm pro kočky vhodný a nic se nestane, když své kočce dopřejete trošičku ze svého talíře. Ale to je velká chyba. Lidské jídlo, zvláště pokud obsahuje maso či smetanu, kočkám sice často chutná, ale není pro ně ani trochu vhodné. Hlavně sůl a koření, které používáme ve větším množství, může kočce způsobit onemocnění ledvin. Zvolte raději kousky libového syrového masa (např. krůtí, kuřecí nebo lososa).

Mléčné výrobky 

Mléko lidé kočkám dopřávají už od pradávna, ale bohužel jejich zdraví vlastně vůbec neprospívá. Kočky totiž mají, stejně jako někteří lidé, potíže s trávením laktózy. Miska kravského mléka jim tak může podráždit žaludek či způsobit průjem. Chcete-li kočce udělat radost mlékem, pořiďte to, které je kočkám určené.  

Stejně tak držte kočku dál od sýrů, jogurtů a hlavně čokolády. Čokoláda kromě mléka obsahuje kakao a látku theobromin, která je pro kočky jedovatá. Pokud kočka čokoládu nedopatřením pozře, vyvolejte ihned zvracení a vyhledejte veterináře.

Rostliny   

Ačkoliv jsou kočky masožravci, rády si občas zpestří jídelníček něčím zeleným. A tím něčím můžou být vaše pokojové rostliny. Jenže ty jsou často pro kočky jedovaté, ač se nám tak nemusí na první pohled jevit. Jsou to například v českých domácnostech oblíbené dracény, tulipány, tchýnin jazyk, monstera, pelargonie, orchidej, aloe vera, vánoční hvězda nebo i zelená část keříku rajčat. I když jsou tyto rostliny toxické, některé kočky je velmi rády okusují a udržet je z jejich dosahu je náročné. 

Pokud chcete vaší kočce dopřát nějaké bezpečné rostliny, pořiďte jí kočičí trávu, která je dobrá na jejich trávení, nebo oblíbený šáchor (Cyperus), či šantu kočičí.  

Méně pravděpodobné, avšak pořád nebezpečné potraviny 

Není mnoho koček, které by přitahovalo ovoce, avšak stát se to může. Dávejte pozor, aby si vaše kočka nechtěla pochutnat například na hroznech či rozinkách. Při pozření většího množství by kočce mohly selhat ledviny. 

Další netypickou potravinou, která pro kočku není vhodná, jsou syrová vejce. Žloutky syrových vajec obsahují biotin (vitamin B7 neboli H), nezbytný pro dobrou srst a vývoj nervové soustavy. Ale syrové bílky obsahují bílkovinu avidin, která částečně účinnost biotinu ruší. Podávání samotných bílků může vést až k nedostatku (avitaminóze) vitaminu B. Pokud chcete kočce přilepšit, můžete jí čas od času nabídnout samotný žloutek, ideálně vařený, abyste vyloučili riziko salmonely.  

Dále kočku držte od cibule, syrových brambor a syrového těsta.

Čich

Mlsný kočičí čich

Pořekadlo mlsný kočičí jazýček by se dalo spíše aplikovat na čich, protože ten je pro kočky při výběru jídla nejdůležitější. Často potravu pouze očichají, a když jim nevoní, tak se ji ani nedotknou.

Zažívací problémy se u koček nejčastěji projevují průjmem nebo zvracením. Zvracení je u koček celkem běžná záležitost, při které se zbavují spolknutých chlupů. Kdy ale zpozornět? Čtěte náš článek Když kočka zvrací… Co je ještě normální a co už ne?