kočka léto

Jak pomoci kočce zvládat léto

Kočky se přirozeně chladí tak, že vyhledají chladnější místo, např. stín stromů nebo keřů. Pokud se nachází v bytě, který je špatně větraný s vysokým obsahem vlhkosti a minimálním stínem a chladem, může se kočka přehřát. Zjistěte, jak zajistit kočičce dostatek ochlazení v letních měsících.

Jak poznat přehřátí u kočky?

Příznaky se neprojevují najednou, většinou se objevují postupně od těch méně závažných až po ty nejzávažnější. Mezi první příznaky patří neklid a rychlé dýchání s otevřenou pusou. Stejně jako psi se totiž kočky pomocí jazyka chladí. Dále se může objevit dezorientace, zvracení, tachykardie, upadnutí do bezvědomí.

Přehřátí poznáte i tak, že zkontrolujete dásně. Pokud jsou červené, je to špatné znamení. Změřit můžete kočce i teplotu. Jakmile je teplota okolo 39 stupňů, jde o úpal (přehřátí). Vysoká teplota může způsobit i třes a apatičnost.

První pomoc při přehřátí

  • Je nutné okamžitě kočku zchladit! Přesunout ji do stínu, ideálně na dlažbu, do chladné místnosti.
  • Pomoci můžete kočce i chladící podložkou, nebo studeným zábalem. Namočte ručník do vody a ten postupně pokládejte na kočku. Řešením je i sprcha, kdy kočku jemně opláchnete především v oblasti bříška a tlapek, nebo použijte kostky ledu.
  • Kočka by měla mít u sebe přísun pitné vody. Voda by neměla být studená, ale pokojové teploty.
  • Jakmile se kočka napije a začne být méně apatická, je to dobré znamení. Nicméně jestliže je stav neměnný, či se horší, okamžitě vyhledejte pomoc veterináře.
 

Jak předejít přehřátí kočky?

DOSTATEK VODY

Voda by měla mít příjemnou pokojovou teplotu. Rozmístit ji můžete po celém bytě do různých misek či sklenic, kočka tak bude mít více možností, kde se napít. Pokud kočka nechce pít, zkuste pustit vodu z kohoutku, kočka se může napít spíše z tohoto zdroje. Více tipů jsme pro vás sepsaly v článku Jak zajistit, aby kočka více pila?

kočka voda

CHLADNÉ MÍSTO

V teplých dnech by měla mít kočka nepřetržitý přístup do chladnějších místností bytu – koupelna, sklep. Kočky rády využívají vanu či umyvadlo ke zchlazení.

Pokud v bytě nemáte dlažbu, zkuste zakoupit chladící podložku. Podložky seženete nejen ve zverimexu, ale i na internetu. Dopomoci k vyrovnání teplot můžete i s použitím větráku. Díky proudícímu vzduchu se kočka lépe aklimatizuje na svou normální teplotu. Dejte pozor na velmi studený vzduch, který může způsobit záněty spojivek. 

ODPOČINEK / PELÍŠEK

Kočka by měla mít během horkých dnů dostatek prostoru pro odpočinek. V létě možná vymění hřejivý pelíšek za kus nábytku s chladnější plochou (sklo, dřevo, keramika).

 

Pokud chcete kočce dopřát luxus, pořiďte jí termoregulační pelíšek. Tento pelíšek má uvnitř zabudovaný systém podobný klimatizaci. V pelíšku tak lze nastavit teplota odpovídající potřebám kočky v daný moment. Pelíšek bude buď hřát, nebo naopak chladit. 

termorelugační pelíšek

CESTOVÁNÍ S KOČKOU

V létě se nejlépe vyhněte dlouhým cestám. Pokud je to nevyhnutelné, snažte se na cestu vyrazit časně ráno nebo v pozdějších odpoledních hodinách. Disponuje-li vaše auto klimatizací, využijte ji. Dejte si ovšem pozor, aby na kočku nefoukal studený vzduch, mohlo by jí to způsobit zdravotní problémy.

Pokud se vydáte na cestu bez vaší kočky, před odjezdem se ujistěte, že má kočka dostatek tekutin a jídla. Jednou z možností je naplnit umyvadlo vodou. 

A pokud se chystáte opustit byt na delší dobu, domluvte se s námi na hlídání vaší kočičky od profesionálních kočičích chův