alergie kočka

Ach ne, alergie na kočky!

Přibližně každý pátý majitel kočky nebo osoba žijící v domácnosti s kočkami je na kočky citlivá.

Alergie je způsobena speciálními bílkovinami, které kočky uvolňují slinami a někdy také močí a mazovými žlázami. Nejedná se tedy o alergii na kočičí srst, jak si mnozí lidé myslí. Pokud se s těmito alergeny dostanete do kontaktu, váš imunitní systém začne přehnaně reagovat. Tělo pak uvolňuje histamin, který kromě svědění a zarudnutí kůže způsobuje pokles krevního tlaku.

Alergie na zvířata se u vás může objevit kdykoli. Alergické příznaky můžete dostat pod kontrolu pomocí různých forem terapie.

Jak poznáte alergii na kočky?

Příznaky alergie na kočky se u většiny lidí projeví velmi rychle, a to již v průběhu několika minut po kontaktu s kočkou. Kočičí alergen, na který reaguje více než 90 % alergiků, pochází z moče nebo slin koček. Alergie se projevuje otokem a svěděním v okolí nosu a očí, což následně vyvolá záchvaty kýchaní, pocit ucpaného nosu, rýmu nebo slzení očí. Někteří lidé mohou na kočičí alergeny reagovat vyrážkou, která se obvykle objeví v obličeji, na krku, horní části hrudníku a rukách.

Pokud kočičí alergeny proniknou do plic alergika, imunitní systém vyšle do boje protilátky způsobující nepříjemné příznaky, jako jsou ztížené dýchání, kašel a v závažnějších případech až astmatický záchvat. Výjimečně se může objevit anafylaktický šok, při němž dochází k výrazným otokům dýchacích cest a hrozí riziko udušení. Alergie na kočky se může projevit i po několika hodinách či dnech, kdy už kočka není přítomna.

V případě podezření na alergii na kočky navštivte praktického lékaře, který vás odešle na vyšetření k alergologovi. Alergolog na základě vaší anamnézy a fyzikálního vyšetření provede diagnostické testy k potvrzení alergie. Ke stanovení diagnózy alergií se používají dva typy vyšetření kožní a krevní testy.

alergie test

Jak léčit alergii na kočky?

Nejjednodušším způsobem, jak zmírnit příznaky alergie na kočky, je abstinence od alergenů. To znamená, že byste se měli co nejvíce vyhýbat kontaktu s kočkami. Co když ale vy sami vlastníte kočku, nebo se s kočkami potkávat v zaměstnání? K dispozici jsou následující alternativy řešení:

  • Léky
    Příznaky se však dají zmírnit nebo úplně utlumit pomocí léků na alergii. Mezi ty patří antihistaminika, dostupná ve formě tablet (Aerius, Zodac, Zyrtec, Claritine) nebo jako nosní sprej či oční kapky (Allergodil, Livostin).
  • Krmivo pro kočky, které snižuje obsah alergenů v kočičí srsti
    V poslední době je k dispozici speciální krmivo pro kočky, které může pomoci při řešení kočičích alergenů. Krmivo obsahuje specifický protein z vajec, u kterého bylo prokázáno, že neutralizuje alergeny ve slinách kočky. Když se tedy kočka čistí, je v její srsti méně aktivního alergenu. Tím se snižuje šíření alergenů do okolí.
    Studie prokázala, že po třech týdnech krmením tímto krmivem se alergeny na kočičích chlupech snížily v průměru o 47 %. Alergeny na chlupech ulpívají následkem kočičího lízání.
    Krmivo není náhradou za jiné metody boje s alergeny. Pomáhá však snižovat množství alergenů v prostředí. Usnadňuje tak každodenní život alergiků s kočkami. Jedná se například o řadu krmiv PRO PLAN® Liveclear od Puriny.
  • Specifická alergenová imunoterapie (tzn. Hyposenzibilizace /desenzibilizace)
    Pokud vám proti příznakům alergie na kočky nepomáhají léky, můžete vyzkoušet desenzibilizaci. Léčba spočívá v podávání postupně se zvyšujících dávek alergenu, dokud není dosaženo dávky udržovací, kterou aplikujete v určitých intervalech. Minimální doba podávání je 3 roky (většinou 3-5 let). Cílem je přivyknout imunitní systém na alergeny a trvale snížit přehnanou reakci.

Zajímavost na závěr

V roce 2017 odborníci zjistili, že děti, jejichž matky v těhotenství žily v domácnosti s domácími mazlíčky, mají v budoucnosti méně problémů s alergiemi.