Jak spočítat věk kočky?
6 měsíční kočku lze srovnávat s 10 letým dítětem a roční s 15 letým. Dvouleté zvíře je považováno za dospělé a srovnatelné s člověkem, který má 24 let. V pozdějších obdobích života kočky je již přepočet věku konstantní – každý další rok kočičího života odpovídá čtyřem rokům lidským. Znamená to, že tříletá kočka má za sebou 28 lidských let života a desetiletá odpovídá věku 56 letého člověka.
Věk kočky se obvykle počítá podle algoritmu, který byl vypracován na základě analogie s lidským životem. Zohledněn byl průběh dospívání (jak po stránce fyzické, tak emoční), dosažení pohlavní zralosti a stárnutí organismu. Ve srovnávací analýze byly zohledněny takové fyzické znaky, jako např. okamžik prořezání mléčných a stálých zubů, proces růstu a utváření kostry, změny stavu srsti.
Veškeré tyto výpočty mají pochopitelně orientační charakter. Každý, kdo někdy kočku choval, ví, že mladé zvíře může mít povahu seniora, a naopak, že dvanáctiletá kočka má stále dostatek energie k tomu, aby dováděla jako několikaměsíční kotě. Měli bychom také vždy pamatovat na to, že čím lépe se budeme o čtyřnohého přítele starat, tím lepší jsou jeho vyhlídky na dlouhý život.
6 životních stádií života koček - přepočet na lidský věk
KOTĚ - narození až 6 měsíců (1 - 14 lidských let)
První tři týdny jsou koťata zcela závislá na výživě mateřským mlékem. 7 až 10 dní po porodu otevírají oči. Vývoj koťat od druhého do sedmého týdne je velmi rychlý, zlepšuje se jejich koordinace a síla, hrají si s ostatními sourozenci a začínají zkoumat svět.
MLADÁ KOČKA - 7 měsíců až 2 roky (15 - 24 lidských let)
Ve 12 měsících kočka pravděpodobně stále vypadá jako kotě a je více než pravděpodobné, že stále tropí řadu lumpáren. Nicméně mezi 9 a 12 měsícem většina koťat prakticky dosáhne své dospělosti, a to i té sexuální.
DOSPĚLÁ KOČKA - 3 až 6 let (30 - 43 lidských let)
Kočky dosáhnou dospělosti ve věku 12 měsíců, ale plné velikosti mohou dosáhnout až mezi 18 měsíci až 4 lety věku. Dospělá kočka už není zpravidla tak hravá jako kotě, protože si svou energii šetří na důležitější aktivity, jakými je především lov.
ZRALÁ KOČKA - 7 až 10 let (44 - 60 lidských let)
V 7 a více letech věku je u koček zvýšené riziko rozvoje problémů souvisejících s vyšším věkem, a to i přesto, že kočky vypadají mladě a jsou stále hravé.
STARÁ KOČKA - 11 až 14 let (61 - 79 lidských let)
Pro toto období jsou typické drobné změny, například zvýšená spavost a útlum aktivity. Některé starší kočky také věnují méně péče svému zevnějšku, což může vyústit v problémy s kůží či srstí, popřípadě přerostlé drápky. Staré kočky mohou také méně jíst.
VELMI STARÁ KOČKA - 15 a více let (80 a více lidských let)
Ve vysokém stáří se může snadno rozvinout několik zdravotních problémů najednou, proto je důležitá pravidelná lékařská prohlídka! Mohou se projevit projevy tzv. stařecké demence – zmatenost, bezcílné bloudění po domácnosti, časté mňoukání.