Svou lednovou dovolenou jsem strávila v Thajsku, jednou z mých destinací byl i ostrov Ko Lanta. Na ostrově ležícím na jihu Thajska nejsou narozdíl od zbytku země žádné toulavé kočky ani psi. Zasloužila se o to organizace Lanta Animal Welfare (LAW), kterou tam v roce 2005 založila Američanka Junie Kovacs. Organizace má kastrační program, očkuje zvířata proti vzteklině a provozuje útulek, jehož součástí je i veterinární klinika. Je to jediná veterina na ostrově, proto ji využívají i místní pro své domácí mazlíčky.
Do útulku se může přijít podívat každý kdykoliv během otevírací doby a svou návštěvu nemusí hlásit předem. Srdcem útulku je takzvané Kitty City – kočičí kavárna spojená se širokým prostorem pro kočky. Tady si můžou návštěvníci neomezeně hrát s kočkami nebo si dát v jejich přítomnosti něco malého k jídlu. Kitty City je sice venkovní voliéra, ale je zastřešená a kočky tam mají dostatek místa, hraček a pelíšků. Součástí jsou i kotce pro koťata, která tam jsou v karanténách před tím, než se začlení do velké kočičí skupiny Ta momentálně čítá okolo 30-40 koček. Ani koťata v kotcích, co se prostoru týče, nestrádají. Návštěvníci si je mohou jít do kotců pomazlit, jen si na sebe před vstupem musí vzít rukavice a vydezinfikované pantofle.
Většina koček na sobě má růžový nebo modrý obojek, aby návštěvníci snadno poznali, zda se jedná o kočku či o kocoura. Na každém obojku je uvedeno jméno kočky. Pokud je před jménem nakreslené srdíčko, znamená to, že je kočka už adoptovaná a jen čeká, než se vyřídí legislativní záležitosti. LAW totiž nabízí zvířata k adopci do celého světa – kočky a psi tak nejčastěji odjíždějí do USA nebo do Evropy.
Každou celou hodinu v Kitty City začíná komentovaná prohlídka útulku, která je zdarma. Po celém útulku vás provede v angličtině jeden z dobrovolníků, kterých je v Lanta Animal Welfare dohromady asi třicet a pocházejí z celého světa. Komentovaná prohlídka vedla přes kliniku, kde se zrovna probíralo pár koček po kastracích. Viděli jsme i zahrádky, na kterých žijí psi. Během prohlídky jsme se dozvěděli několik zajímavých údajů, například to, že na Lantě je díky LAW vykastrovaných už 80% psů a koček a že se tam už 15 let díky očkování neobjevila vzteklina. LAW nezajišťuje veterinární péči jen zvířatům, která se dostanou do útulku. Pokud jsou bezprizorní zvířata na ostrově zdravá a žijí v bezpečné lokalitě, tak je LAW jen odchytí, vykastruje, naočkuje a vrací do původní lokality.
Po prohlídce jsem ještě strávila nějaký čas v Kitty City ve společnosti tamějších koček. Hned jsem se tam zamilovala do malého slepého kocourka. Obdivovala jsem ho, jak si se vším bez problému poradí i bez očí. K orientaci v prostoru mu stačí hmatové vousky a sluch. Hrála jsem si s ním s chrastícím balónkem a on po sluchu poznal, kam se balónek kutálí a dokázal s ním dovádět jako každá jiná kočka. Kromě slepého kocourka jsem si zapamatovala ještě černobílou kočičku Peu, která mi skočila za krk, když jsem se skláněla k jiné kočce. Některé kočky během hry s uschlým listem skákaly a šplhaly po sloupu obaleném sisalem. Množstvím své energie předčily i mnohé z našich zlenivělých pražských bytových koček.
autor: Simona, majitelka agentury a meow chůva
(text výše je výňatkem z mého článku o kočičích poměrech v Thajsku, který vyjde na konci dubna v čísle 5/2020 časopisu Naše kočky).