úvodní obrázek ke článku kočky v zimě

Kočky v zimě

Kočka je od přírody teplomilný tvor. Málokterou (jestli vůbec nějakou) činnost si užívá více než vyvalování se na sluníčku. Co když venku ale není po sluníčku ani památky a do toho uhodí mrazy a napadne sníh?

Co kočkám v zimě hrozí?

Omrzliny

Pokud mrzne, až praští, kočka může přijít k omrzlinám. Těmi bývají u koček postiženy zvláště končetiny, ocas a uši.

Dehydratace 

Je-li kočka odkázána jen na přírodní zdroje vody, bude mít v zimě velký problém najít nějakou tu nezamrzlou louži. Pokud je venku bílo, kočka může příjem tekutin řešit olizováním sněhu, což jí však může způsobit nepříjemné žaludeční potíže.

Otrava nemrznoucí směsí

Nemrznoucí směs do ostřikovačů má sladkou chuť, a proto kočky láká. Jedná se však o smrtelné riziko!

Zranění způsobená autem

Kočky v zimě často lehávají na vyhřátém motoru. Nemusíme ani líčit, co všechno se může stát, když se auto s kočkou na motoru rozjede.

Nemoc

Největší nebezpečí nákazy hrozí při teplotách -4 až 6 stupňů Celsia. Tato teplota spojená s vysokou vlhkostí ovzduší je optimální nejen pro bakterie a viry ale i pro mnohé plísně a parazity.

Kočka jde v zimě ven do sněhu

Jak kočkám v zimě pomoci?

Umožnit jim schovat se do tepla nebo do závětří. Skvěle tomu poslouží garáž nebo přístřešek na nářadí. Pokud žádné takové místo nemáte, můžete si pořídit termobox na potraviny, do kterého stačí vyříznout vchod a ve chvilce máte hotový zateplený domeček.  Touto boudičkou můžete pomoci i venkovním kočkám bez domova. Návod na její použití najdete zde.

Poskytnout jim dostatek energeticky bohaté potravy. Venkovním kočkám je v tomto období vhodné podávat kotěcí granule, protože mají více energie, kterou kočky potřebují k udržení tělesného tepla. Granulky je možné zalít vývarem nebo teplou vodou, aby měly kočičky něco teplého do bříška.

Poskytnout jim dostatek vody. Pokud jsou všechny přírodní zdroje vody zamrzlé, kočky jsou odkázané pouze na pomoc dvounožců. Vyměňujte vodu v misce dostatečně často, aby nestačila zamrznout, nebo pořiďte vyhřívanou misku.

Odčervit je. Odčervení jako ochrana proti vnitřním parazitům je samozřejmostí i v zimě.

Ochránit je proti blechám. Kočky bychom měli chránit proti blechám celoročně. I v zimě si je domů totiž můžou přinést od venkovního kočičího kamaráda, v jehož kožíšku přečkávají blechy zimu hezky v teploučku.

Po návratu domů jim otřít tlapky od posypové soli. Když sůl ulpí na tlamkách, nejen že nepříjemně dráždí polštářky, ale kočka ji může při čištění spolknout. Pokud jsou polštářky rozpraskané je dobré je ošetřit například měsíčkovou mastí nebo speciálním balzámem na zvířecí tlapky.

Domácí kočky pouštět ven jen na kratší dobu. Pokud je kočka zvyklá být po většinu dne doma a ven se chodí jen provětrat, nenechávejte jí venku moc dlouho. Nevyhánějte kočku ven, když se jí nechce. Kočky v zimě většinou samy své venkovní procházky zkracují a některé dokonce nechtějí v zimě ani vystrčit čumáček z domu.

Jaké kočky ven v zimě vůbec nepouštět?

  • Nemocné kočky
  • Staré kočky
  • Koťata do čtyř měsíců (Takto malá koťata mají ještě kotěcí srst, která nemá podsadu a srst tak nechrání proti chladu a vlhku).

A co kočky, které žijí v bytě?

Kočkám, které se vůbec nedostanou ven, hrozí v zimě nejmenší nebezpečí. To ale neznamená, že se nemohou nastudit od okna, na kterém rády vysedávají, ale pod kterým táhne. Takové zimní vysedávání na okně mohou odnést zánětem dýchacích či močových cest. Kočce můžeme pomoci tím, že ji necháme ležet na teplém topení nebo jí pořídíme vyhřívanou deku nebo pelíšek. Během zimy je také dobré kočce, ať už chodí nebo nechodí ven, podávat vitaminy na podporu imunity.

kočka a vánoční stromek

Jak kočkám pomoci zvládnout zimní svátky?

Zima s sebou přináší i naprosto výjimečné období, ve kterém se zcela změní rytmus domácnosti. Ke kočičím páníčkům přichází velké množství návštěv nebo se naopak páníčci sbalí a na pár dní odjedou za příbuznými. Obě varianty mohou citlivým kočkám způsobit nemalý stres.

Odjíždíte na Vánoce mimo domov? Neberte kočku s sebou a nevystavujte ji stresu z neznámého prostředí. Nechcete přece, aby strávila svátky ustrašeně se krčící za pračkou. Nechte ji v teple a pohodlí jejího domova a pořiďte jí meow chůvu, zkušenou kočičí hlídačku, která ji bude po dobu vaší nepřítomnosti navštěvovat a postará se o to, aby vaše kočka prožila svátky v klidu.

Máte doma vánoční stromeček?  Pořádně ho připevněte nebo zařiďte, aby se k němu kočka nedostala! Takový společný pád kočky a vánočního stromku může způsobit nejen pěkný nepořádek, ale třeba i vymknutí nebo zlomení tlapky.

Chcete si vytvořit hezkou vánoční dekoraci? Lze ji vytvořit i s kočkami v bytě, ale musíte se trošku omezit, aby jste svou kočku nevystavili riziku zranění nebo požití něčeho jedovatého. Stromeček ozdobte pokud možno jen nerozbitnými ozdobami. Vzdejte se blýskavých lamet a konfet, které by mohly kočky spolknout (takovéto předměty jsou po spolknutí velmi nebezpečné – jeden konec se může například omotat okolo jazyka, zatímco druhý konec už prochází trávicím ústrojím!). Ze stejného důvodu dávejte pozor, aby vám kočka při asistenci s balením dárků či jejich rozbalováním pod vánočním stromečkem neukradla kousek stužky. Z rostlin se na Vánoce vyhněte jedovaté vánoční hvězdě a jmelí. A nikdy nenechávejte kočku samotnou s plápolající svíčkou!

Chystáte se na bujaré oslavy Silvestra? Vaše kočka s vámi nadšení z příchodu Nového roku sdílet nebude. Ať je jakýkoliv den v roce, kočka chce mít hlavně svůj klid! Téměř pro každou kočku bývá Silvestr stresující. Můžete jí pomoct přečkat ho tím,  že jí vyčleníte alespoň jednu místnost, do které nebudou chodit návštěvy a kde se kočka bude mít možnost schovat před hlukem z petard. Pokud je vaše kočka obzvláště citlivá, můžete pro ni na veterině sehnat léky na lepší zvládání stresu (Pozor! lidská sedativa jsou pro kočky jedovatá!). Pokud vaše kočka chodí ven, Silvestrovské vycházky jí rázně zatrhněte!

Autor: Simona Kuncová, hlídání koček Meow-sitting.cz